Zlato a striebro z Majstrovstiev sveta

 

Mesto Trnava sa v dňoch 21. – 25. septembra stalo domovom najsilnejších mužov Sveta . Pod záštitou amatérskej federácie silového trojboju a tlaku na lavičke AWPC – Slovakia a Svetovej federácie silového športu WUAP sa mesto Trnava po prvý krát stalo dejiskom Majstrovstiev Sveta v tlaku na lavičke a silovom trojboji. Za účasti 328 pretekárov z 13 štátov Sveta sa pretekalo v dvoch nezávislých disciplínach v benchpresse ( tlaku na lavičke ) a powerliftingu ( silovom trojboji ) . Pretekári boli zaradení do váhových a vekových kategórií . V užšom kádri Slovenskej reprezentácie boli aj traja pretekári z Jaslovských Bohuníc z oddielu B.A.S.T. Radovan Tomašovič pretekal v kategórii 17a18-ročný do 100 kg telesnej váhy , Peter Matovič pretekal v kategórii junior do 75 kg. a Ladislav Hricišče v kategórii submaster do 90 kg telesnej váhy.
V prvý deň pretekov štartovali dvaja borci Peťo Matovič a Radovan Tomašovič. Ako prvý pretekal Radovan Tomašovič . Pišta, ako ho všetci v klube voláme, štartoval v dorasteneckej kategórii do 100 kg telesnej hmotnosti . Hektický výkon a kaskadérske počínanie tohto mladého pretekára nakoniec veľmi dobre dopadlo. Aby som ozrejmil čitateľom danú situáciu. Každý pretekár preteká v technickej pomôcke zvanej super dres . V podstate ide o celotelovú bandáž , ktorá chráni pretekára pred zranením a zvyšuje výkon . Technika tohto dresu sa trénuje približne dva až tri týždne. Pišta to dokázal za dva dni . Šok pre mňa aj pre ostatných . Pri prvom pokuse prišlo Pištovo technické zaváhanie a váha 170 kg bola nepokorená . Ja osobne som veril v jeho silu, a preto sme druhý pokus zvýšili na 180 kg, úspešne . Tretím pokusom sme útočili na Svetový rekord 190 kg, opäť úspešne . V tejto chvíli som veril v naše víťazstvo a v Pištov kvalitný kaskadérsky kúsok. Z recesie sme išli ako štvrtý pokus prekonať už prekonaný Pištov rekord 190 kg. Tento krát na činku bolo naložených rovných 200 kg. Ja si osobne myslím , že doposiaľ sa v Bohuniciach ešte taký chlap nenarodil, ktorý by túto váhu v osemnástich rokoch pokoril . Tento krát aj pre mňa magická dvestovka zostala neprekonaná, ale veľa jej nechýbalo. Radko sa stal majstrom sveta vo svojej kategórii výkonom 190 kg. Druhým pretekárom v kategórii junior do 75 kg telesnej váhy bol Peťo Matovič . V minulosti Peťo pretekal vo vyššej váhovej kategórii a tým aj výkony boli vyššie . Peťo sa zachoval ako ozajstný športovec a bojovník v pomerne husto obsadenej kategórii kvalitných pretekárov vybojoval z minima maximum. Prvý pokus 130 kg sme spoločne pokorili, len proti boli dvaja z troch rozhodcov a pokus uznali za technicky neplatný . Druhým pokusom Peťo zvýšil na 135 kg a pokus bol platný . Tretí pokus sme zvolili cestu taktiky a naložili sme váhu 150 kg. Vedel som, že táto váha je už silné sústo, no 140 ani 145 kg , by nijako neriešilo našu situáciu vzhľadom na výkony jeho súperov. Peťo celkovo obsadil štvrté miesto. Dokázal ukázať veľkú bojovnosť a tretie miesto mu utieklo o fúz. Tento skromný chalan je veľkým bojovníkom a netreba zabúdať na jeho veľké výkony z Majstrovstiev Európy alebo Slovenska.
Druhý deň majstrovstiev sveta sa odohrával v jedinej réžii najstaršieho pretekára Jaslovských Bohuníc Ladislava Hriciščeho, ktorý štartoval v kategórii submajster do 90 kg. telesnej váhy. Ako prvý pokus som na činku naložil 155 kg po rozpačitom nástupe a časovom sklze. Pokus bol platný od všetkých rozhodcov . V druhom pokuse som na činku naložil svoju maximálku 165 kg. Činku som s prehľadom zdolal a ako tretí pokus som naložil môj osobný rekord 170 kg. Túto váhu som v živote na súťaži nepokoril za asistencie sparinga Iva Hanáčka a osobnej pomoci Rada Tomašoviča som čakal na povel hlavného rozhodcu k výkonu . V živote som sa tak skvele a s prehľadom necítil ako vtedy. Veril som na 80% , že ten pokus dám. Keď som uvidel tri biele svetlá a vztýčený prst prezidenta federácie vedel som, že vicemajster Sveta do 90 kg pre tento rok som práve ja. Bol to neskutočný a neopísateľný pocit , eufória radosti a šťastia .
Chcem poďakovať chalanom za pekné umiestnenia a vzornú reprezentáciu obce Jaslovské Bohunice. Za svedomitú prípravu a samozrejme aj tým ktorí sa priamo nemohli zúčastniť majstrovstiev , ale pomohli chalanom s prípravou , lebo bez kvalitných sparing partnerov to nejde. Vďaka patrí Milošovi Sýkorovi , Palimu Sobolovi a Romanovi Hrčkovi. Za výsledky, ktoré sme dosiahli by sa nemuseli hanbiť ani veľké mestá a nie to obec, akou sú Jaslovské Bohunice . Poďakovanie osobitne patrí starostovi obce Petrovi Ryškovi , lebo bez jeho nadšenia a pomoci by sme sa nemohli športovo rozvíjať a športovo rásť . Samotné združenie športových oddielov ŠK Blava Jaslovské Bohunice je organizácia , ktorú nám môžu závidieť všetky mestá a obce na Slovensku i v zahraničí. V značnej miere prispieva a podieľa sa na rozvoji športu v obci Jaslovské Bohunice a svedomite teraz môžem prehlásiť, hoci nie som priamo obyvateľ Bohuníc, že bez starostu obce, poslancov a bez ŠK Blava, by šport v obci pocítil riadny pokles .
A preto, česť a vďaka takým nadšencom športu ako je starosta obce Peter Ryška.

Ladislav Hricišče, predseda B.A.S.T.25