Fantastický úspech Bast klubu

Fantastický úspech  B.A.S.T. klubu v Rožnove

Dňa 18.4.2015 sme reprezentovali našu obec na súťaži v Čechách a to konkrétne v Rožnove pod Radhoštěm. Na súťaž sme cestovali štyria pretekári, ale nakoniec po odstúpení Paľa Sobola zo zdravotných dôvodov (seknutie v krížoch) sme súťažili len traja. Paliho sme nakoniec využili ako nášho kustoda a fotografa. Na súťaž sme cestovali v piatok večer, pretože pracovné povinnosti nepustia. Rožnov je vzdialený asi 200 km a piatková doprava nás dosť vyčerpala. Dorazili sme okolo 19:00,takže sme sa stíhali po ubytovaní akurát tak odvážiť a dať si večeru, pretože raňajky sme mali o 9:00, hotel sme museli opustiť do 10:00 a súťaž začínala o 11:00.

O 10:30 sme však prišli na súťaž, pretože ihneď v 1. skupine sme mali nášho najmladšieho pretekára Daniela Milkova. Dano súťažil v kategórii Dorast a ako prvé išiel mŕtvy ťah. Ako základ si naložil 200kg,ktoré s prehľadom zvládol, tak ako aj svoju druhú váhu 220kg.Posledný tretí pokus nám vyšiel priam brilantne, čo sa týka taktiky. Danovi sme nahlásili váhu 240kg,všetci pretekári spolu s trénermi si rátali tzv.reshlove body (sú to body, ktoré sú vyrátané koeficientom telesnej hmotnosti pretekára a násobkom zodvihnutej váhy). Keďže Dano bol najťažším pretekárom v tejto kategórii, musel zdvihnúť aj väčšie váhy ako súperi, aby sa umiestnil. Pred posledným Danovým pokusom sa pred neho dostali dvaja pretekári, ktorí mali dostatočný počet bodov na prvé dve miesta. Ostatní pretekári zvýšili svoje pokusy, aby zabojovali o bronz, tak sme museli aj my, a to na 245kg. Váhy ešte neboli zdvihnuté, ale podľa bodov na monitoroch v sále bolo vidieť, kto a ako na tom je. Ostávali už len dvaja posledný pretekári Dano a jeden Žilinčan. Žilinčanovi tréner zvýšil váhu tesne pred pokusom takže keby ju zodvihol, tak je to jeho osobný rekord a má tretie miesto. Žilinčan to zvládol, ale my sme tesne po ňom v hodinu dvanástu, zvýšili váhu na 250kg! Dano predviedol neskutočnú vec a zdvihol to, čím získal bronzovú medailu!

Potom sme mali asi dve hodiny čas na obed pred ďalšou disciplínou, v ktorej sa opäť objavil náš Dano. Tento krát súťažil v tlaku na lavičke a konkrétne v RAW ( to znamená bez superdresu). Prvé dva pokusy 140kg a 150kg s prehľadom zvládol a pri poslednom sme opäť zataktizovali a nahlásili na 155kg, ale nakoniec váhu zvýšili na 157,5kg a Dano získal tento krát pekné štvrté miesto.

Asi o 14:30 sa dostal k slovu aj náš najlepší pretekár Radoslav Tomašovič v tlaku na lavičke RAW a v kategórii Junior nad 105kg. Radovi totiž navážili telesnú hmotnosť 120kg. Rado bol jednoznačne najťažším v danej kategórii, takže ak chcel triumfovať, tak musel aj najviac zodvihnúť od súperov. Ako základ si naložil 210kg, ktoré doslova vystrelil do nebies. Už po tomto platnom pokuse bolo všetkým jasné, že Rado je úplne iná liga, keďže si aj hneď vytvoril veľký náskok v bodoch pred súpermi. To však nebolo od neho všetko, pretože druhým pokusom zodvihol váhu 220kg, ktorú ešte posunul svojim posledným tretím platným pokusom a váhou neskutočných 225kg! Rado získal pre B.A.S.T. klub premiérové zlato v novej federácií.

Asi o 16:30 prišiel rad aj na mňa v najhlavnejšej kategórii Open. Ja som súťažil konkrétne v Open do 105kg. Keďže som minulý rok nesúťažil kvôli seknutým krížom celý rok, tak po dlhšej odmlke som si ako základ dal 140kg,ktoré som bez problémov zvládol. Pri druhom pokuse som zvýšil na 145kg,ktoré som s veľkými problémami, ale predsa taktiež zodvihol. Ako posledný pokus som si naložil 150kg,ktoré mám zapísané ako moje súťažné maximum, no ale túto váhu som nedal. Nakoniec ma to nemuselo mrzieť, pretože som získal aj tak bronzovú medailu! Výrazne mi k tomuto úspechu dopomohol jeden z mojich súperov, ktorému sa vypomstilo staré známe príslovie: „menej je niekedy viac“. Celkovo hodnotím túto súťaž veľmi pozitívne, pretože som naozaj neočakával v takej silnej konkurencii, toľko medailí. Taktiež ma teší fakt, že aj v tejto kvalitnejšej federácii, sme sa ihneď dokázali presadiť a určite si nás naši súperi zapamätali a budú musieť s nami počítať v ďalších bojoch o medaile.

 

Roman Hrčka

predseda B.A.S.T. klubu

Foto: archív B.A.S.T.

Zľava: Daniel Milkov, Rado Tomašovič, Roman Hrčka, v drepe Pavol Sobol