11. ročník Trnava Cup-u

Pred desiatimi rokmi (1998) sa hrala premiéra letného futbalového turnaja starších dorastencov Trnava Cup. Primát po zásluhe získali ostravskí baníkovci. Viedol ich bývalý 40-násobný reprezentačný stopér Rostislav Vojáček. Mimochodom, najlepším hráčom sa stal jeho zverenec Milan Baroš, v súčasnosti útočník európskeho formátu. Severomoravský celok deklasoval v rozhodujúcom súboji domácich spartakovcov 4:0.

Posledný ročník bol výnimočný. Prvý raz sa Trnava Cup presťahoval na vidiecke ihriská, do Jaslovských Bohuníc a Veľkých Kostolian. ´Podujatie malo vynikajúci športový i spoločenský rámec, radi sa k vám o rok vrátime,´ stručne zhodnotil 11. kapitolu prezident SKS Gwarek Zabrze Marian Ryndak, hoci jeho klub z partnerského poľského mesta, pýšiaci sa tromi titulmi šampióna krajiny v kategórii U 19 (2002, 2003, 2006), nedosiahol vo svojom slovenskom debute na medailovú priečku.
Piedestál obsadili spartakovské talenty zo slovenského Ríma. Družina Milana Malatinského (asistent Igor Jamrich, vedúci František Cíferský) však získala hlavnú trofej známeho turnaja chlapcov do 19 rokov až po predchádzajúcej dramatickej zápletke. Vo finále oboch trnavských rivalov, na neutrálnej pôde v Jaslovských Bohuniciach (tamojší organizovaný futbal oslavuje osemdesiatiny), zvíťazil Spartak nad Lokomotívou 1:0 (skóroval Filip Pátek). Meranie síl o tretí stupienok, Győr – J. Bohunice, sa skončilo 2:0. Oba góly vsietil András Simon, a tie ho posunuli do čela kanonierskej súťaže. Jeho spoluhráč Bálint Filippánics sa stal najlepším brankárom, za hráča v poli vyhlásili Patrika Chudého (ŠK Blava). Záverečné duely sa pôvodne mali hrať na Štadióne Antona Malatinského v Trnave, zmoknuté štvrtkové predkolo Pohára UEFA medzi Spartakom a WIT Georgia Tbilisi a o tri dni liga s Dubnicou však tento zámer prekazili. Nebolo to na škodu. V Jaslovských Bohuniciach všetko klapalo 18. a 19. júla ako v dobre naolejovanom stroji.

Víťazov dekoroval prezident trnavského FC Spartak Ladislav Kuna a čestný riaditeľ turnaja, jaslovskobohunický starosta Peter Ryška. Asistovali im technickí realizátori vrcholného mládežníckeho zápolenia tohto leta na Slovensku – Miroslav Brunner, Ladislav Lihán a Štefan Matovič. ´Veľmi pekný turnaj, výborná úroveň. Mladým hráčom želám, aby to vo
vrcholovom futbale dotiahli ďaleko,´ povedal pri záverečnom defilé všetkých aktérov bývalý reprezentant, účastník MS 1970 L. Kuna, ktorý v najvyššej federálnej lige odohral 424 zápasov. Stretnutia viedol rozhodcovský zbor pod taktovkou corgoňligového arbitra Petra Kráľoviča. S píšťalkou sa dobre zhostil svojej úlohy aj Ahmed Yousry z Egypta: ´Futbal je mojím dlhoročným koníčkom. Vo svojej rodnej krajine som najskôr chytal, potom mi 10 rokov patril výstroj rozhodcu, vrátane štyroch sezón v druhej najvyššej súťaži. Na Slovensku, v Trnave, žijem sedem mesiacov a aj tu som sa upísal rozhodcovskej záľube.´
Ďalší predstavitelia trnavského FC Spartak, generálny manažér Ing. Ján Greguš a šéftréner mládeže Mgr. Martin Stano (túto jar viedol AS Trenčín v Corgoň lige), sa na štadióne ŠK Blava zúčastnili slávnostného otvorenia dvojdňového športového festivalu Trnava Cup. Aj prítomnosť čelných predstaviteľov tohto klubu svedčí o kvalitatívnom obrate v starostlivosti o spartakovskú futbalovú mlaď.
V hľadisku nechýbali ani ďalšie trénerské a hráčske osobnosti: olympionik Stanislav Jarábek (kapitán ČSSR v Mexiku 1968) so synom Jurajom, bývalí ligisti Vladimír Ekhardt, Miroslav Chlpek (r. 1988 stál pri zrode tohto podujatia), Igor Súkenník, či súčasné trio trnavských ´bílích andelov´ Ivan Cíferský, Martin Guldan a Roman Procházka.
Organizačný výbor v Jaslovských Bohuniciach vyšperkoval podujatie viacerými originálnymi spestreniami: Vatrou zvrchovanosti a priateľstva, disko-šou v amfiteátri, zápisom čestných hostí a kapitánov družstiev do pamätnej knihy obce, vystúpením mládežníckeho folklórneho súboru, grilovačkou, člnkovaním na jazere a inými prekvapeniami pre účastníkov počas ich turnajových chvíľ voľna. Činili sa aj funkcionári vo Veľkých Kostoľanoch, kde držal dirigentské opraty Miroslav Maco.
´Spolu s vedením trnavského Spartaka nám pomocnú ruku podali ďalší ochotní spoluorganizátori: Mesto Trnava, Obec a ŠK Blava J. Bohunice, Združenie miest a obcí – región Jadrových elektrární Bohunice, Obec a TJ Veľké Kostoľany. Všetkým patrí úprimné poďakovanie,´ dodal podpredseda štábu L. Lihán.

Trnava Cup 2008 bol venovaný 770. výročiu povýšenia Trnavy na prvé slobodné kráľovské mesto a 80. výročiu organizovaného športu v Jaslovských Bohuniciach

Jaroslav LIESKOVSKÝ, zakladateľ turnaja1