Máme nový tenisový areál

Tenisový areál slávnych. Tak znie oficiálny názov nového tenisového areálu v Jaslovských Bohuniciach, ktorého ukončenie prvej etapy výstavby sme v nedeľu, 6. septembra 2009 slávnostne otvorili a odovzdali do užívania nielen členom tenisového klubu ŠK Blava, ale tiež i širokej verejnosti. Šesť antukových kurtov nesie pomenovanie po našich úspešných tenisových reprezentantoch: Miroslavovi Mečířovi, Dominikovi Hrbatom, Karolovi Kučerovi, Daniele Hantuchovej, Dominiky Cibulkovej a Branislavovi Stankovičovi.
Tento nádherný tenisový areál verejnosti sprístupnili prestrihnutím pásky v nedeľu o 19:00 Karol Kučera, dlhoročný reprezentant SR v Davis Cupe a víťaz piatich turnajov okruhu ATP, Ing. Milan Baláž, člen predsedníctva Západoslovenského tenisového zväzu a Peter Ryška, starosta obce Jaslovské Bohunice.
Slávnostnému otvoreniu tenisového areálu predchádzal celodenný program na kurtoch. Od rána v turnajových zápasoch predvádzali svoje tenisové umenie hráčky v kategórii HTO do 9 rokov. Tohto turnaja sa zúčastnilo dvanásť dievčat, ktoré predstavujú absolútnu slovenskú špičku vo svojej kategórii. Zároveň i naši najmenší z tenisovej školy predviedli ukážku tréningovej hodiny pod vedením trénera Igora Cepku. Na kurty zaplnené deťmi bol naozaj nádherný pohľad a mnohí z divákov s úžasom sledovali krásu a precíznosť úderov tejto tenisovej omladiny.
Popoludňajší program bol venovaný súťažiam. Najskôr deti súťažili v presnosti úderov. Trafením loptičky do priestoru vymedzenom odmenami, súťažili o detský šumivý nápoj, sadu loptičiek a čokoládu. Súťaž mala zaujímavý priebeh s mnohými rozstrelmi a nakoniec si dievčence prevzali svoje zaslúžené odmeny.
Druhou atraktívnou súťažou tenisového popoludnia bola súťaž v rýchlosti podania. Zúčastnili sa jej najprv mladé účastníčky turnaja a veľmi milo prekvapili nielen pána Kútika, ktorý obsluhoval meracie zariadenie, ale tiež i svojich rodičov a trénerov. Rýchlosť podania najlepších prekračovala hodnotu 115 km za hodinu, čo sa nepodarilo prekonať ani viacerým dospelým rekreačným hráčom. Medzi dospelými súťažiacimi sme zaznamenali najvyššiu rýchlosť podania u Martina Krajčoviča, ktorý však je profesionálnym tenisovým trénerom. Medzi rekreačnými hráčmi vynikol rýchlosťou podania 157 km za hodinu Ľuboš Bokor.
Ďalší program na kurtoch sa už niesol v znamení očakávania slávnostného otvorenia areálu. Naše pozvanie prijal okrem už spomínaného Karola Kučeru tiež i dlhoročný reprezentant a tréner Branislav Stankovič, ktorý po slávnostnom otváracom ceremoniáli, spolu s Karolom Kučerom predviedli ukážku tenisového umenia tak, ako to vedia profesionáli. Aj napriek viacerým sporným výrokom ´empajrového rozhodcu´ mohli diváci vidieť množstvo zaujímavých úderov i vtipných tenisových situácií.
Vyvrcholením večera bol príchod olympijského víťaza zo Soulu 1988, víťaza 11-tich turnajov na okruhu ATP a v súčasnej dobe nehrajúceho kapitána nášho daviscupového tímu Miloslava Mečířa. Po krátkom pozdravnom úvode jeho tenisové umenie preverili mladé tenistky, pre ktoré bola možnosť zahrať si s našim populárnym tenistom na jednom kurte určite veľkým zážitkom. Svedčí o tom i fakt, že dievčatá nechceli Miloša dlho pustiť z kurtu.
Na záver slávnostného večera, po povinnej autogramiáde, pani poslankyňa NR SR Katarína Cibulková odovzdala prítomným divákom pozdrav od svojej dcérky Dominiky, ktorá si v súčasnosti lieči zranenie spôsobené únavovou zlomeninou rebra a nemohla sa preto osobne zúčastniť na našej slávnosti. Z úst pani poslankyne však zaznel verejný prísľub, že urobí všetko preto, aby ku nám Dominiku v budúcnosti priviedla. Patrí sa poďakovať a zaželať Dominike skoré uzdravenie a veľa ďalších úspechov na svetových turnajoch.
Slávnosť sa skončila a tenisové kurty začínajú plniť účel, na ktorý boli vybudované. Verím, že tento nádherný areál, ktorý bol vybudovaný z investičných prostriedkov obce Jaslovské Bohunice, sa v budúcnosti dočká i ďalšej etapy budovania a stane sa jedným z najkrajších tenisových stánkov na Slovensku. Obec Jaslovské Bohunice aj vďaka tvrdohlavému športovému zanieteniu jej starostu , Petra Ryšku, vytvára veľmi dobré podmienky pre rozvoj športu. Je teraz na funkcionároch tenisového klubu, aby zabezpečovali rozvoj nielen rekreačného, ale aj súťažného tenisu. To znamená zabezpečiť nielen výchovu hráčov, ale aj organizáciu turnajov pod hlavičkou Slovenského tenisového zväzu. Verím, že tenisový areál slávnych si nájde obľubu nielen medzi súťažnými, či rekreačnými hráčmi, ale aj medzi divákmi, ktorí prídu povzbudiť našich reprezentantov v súťaži družstiev, či v turnajoch jednotlivcov. Prajme novému tenisovému areálu aby v jeho priestoroch neustále panoval čulý športový ruch, aby mal aj dobré hráčske a divácke zázemie a aby sa čo najskôr dočkal svojej definitívnej podoby.

Ing. Ľubomír Podmaka, Predseda TK ŠK Blava6