Majstrovstvá SR v tlaku na lavičke 2015

Majstrovstvá SR v tlaku na lavičke 2015

Dňa 2.mája sa konali v Lučenci majstrovstvá Slovenska v tlaku na lavičke pod záštitou federácie WPC a naša obec tam mala pochopiteĺne taktiež zastúpenie. Tentokrát sme našu obec reprezentovali len dvaja, a to ja s Radom Tomašovičom. Nejednalo sa o klasické čisto slovenské majstrovstvá, pretože štarty mali povolené aj Češi a Maďari. Vyhodnocovalo sa preto dvakrát, a to najskôr čisto slovenskí pretekári a nakoniec aj spojené hodnotenie s ostatnými pretekármi z druhých krajín. Čiže každý Slovák sa tak mohol dvakrát umiestniť. Súťaž prebiehala v nádherných priestoroch miestneho hotela a za zmienku stojí aj veľká fanúšikovská účasť. Súťaž sa dala sledovať aj online na internete, kedže usporiadatelia zabezpečili kamerový stream prenos.

V čase cca. 14:00 kedy sa súbežne odohrával aj hokej (Slovensko-Bielorusko) súťažil Rado posledný krát v kategórii Junior, pretože táto kategória je obmedzená vekom, a to do 23 rokov. Radovi navážili telesnú hmotnosť 120kg, tak súťažil v kategórii do 125kg. Ako základ si naložil 215kg a kedže národný rekord mal v tejto kategórii hodnotu 200kg, o to mal Rado väčšiu motiváciu sa zapísať do kroniky rekordov. Tu sa naplno ukázala Radova kvalitná príprava a váhu bez problémov zdolal. Na druhý pokus si Rado zdvihol váhu na 225kg, a to už všetci ľudia v Lučenci zabudli, že aj Meszáros poslal Slovákov s Bielorusmi do predĺženia. Rado si ďalším rekordom s hodnotou 225kg získal rešpekt všetkých súťažiacich. Na tretí pokus si naložil váhu neuveriteľných 230kg, čo postavilo na nohy všetkých v sále. Aj túto váhu Rado zdolal a vyslúžil si od divákov veľký aplauz. Rázom posunul hranice doterajšieho rekordu o 30kg. Nakoniec si od rozhodcov vypýtal aj štvrtý pokus s hodnotou 232,5kg, ale to už bolo priveľa aj naňho. Rado s prehľadom ovládol svoju kategóriu a dokonca sa stal absolútnym víťazom medzi Juniormi, to znamená, že je najsilnejším pretekárom v tlaku na lavičke bez dresu na Slovensku vo veku od 19 do 23rokov. Rado Tomašovič dosiahol jeden z najväčších úspechov B.A.S.T.klubu a taktiež aj významný úspech pre našu obec.

V čase cca. 16:00 prišiel rad aj na mňa, a to v hlavnej kategórii Open, ktorá je určená pre pretekárov od 24 do 40rokov, ale s výnimkou toho, že sa tam môžu prihlásiť aj pretekári z iných kategórii. Súťažil som v drese a konkrétne v kategórii do 90kg. Ako základ som zvolil natrénovaných 140kg, ktoré som v pohode zdolal. Druhý pokus po porade s Radom sme navýšili na 150kg a aj túto váhu som pokoril a vyrovnal si svoje osobné maximum, ktoré som dosiahol na súťažiach. Tretí pokus 152,5kg mi už nevyšiel, čo ma v konečnom účtovaní ani nemrzelo, nakoľko som získal zlato vo svojej novej kategórii (predtým som súťažil v kategórii do 82,5).

Túto súťaž hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko Radov úspech dosiahol absolútny strop a prekonať jeho rekord bude po dlhé roky prakticky nereálne. Teraz si opäť trochu od súťaží oddýchneme a začneme sa pripravovať na druhé kolo pohára, ktoré sa bude konať koncom októbra v Trnave.

 

Roman Hrčka, predseda B.A.S.T. klubu

Na fotke zľava: Rado Tomašovič, vpravo Roman Hrčka