Aký bol futbalový rok 2010

V bilancovaní roku 2010 z pohľadu futbalového klubu nesmie chýbať fakt, že opäť sme o stupienok pokročili. Z hľadiska systematickej práce, výborných podmienok a schopností hráčov sme vo väčšine splnili stanovené ciele, ktorými boli stabilizácia mužov v 2. lige a postup našich dorastencov do 2. dorasteneckej ligy. V prvom polroku 2010 sa oba ciele stali skutočnosťou, s konštatovaním, že muži v druhom roku účinkovania vo veľmi vyrovnanej 2. lige skončili síce na 12. mieste, ale získali po určitých hráčskych peripetiách o 3 body viac ako v predchádzajúcom ročníku (celkovo 40).
Postup starších a mladších dorastencov do druhej ligy bol len jednoznačným potvrdením dlhoročnej práce s mládežou, prínosu trénera Ľubomíra Chudého, kvalít hráčskeho kádra dorastu a práce všetkých funkcionárov futbalového klubu, menovite Štefana Matoviča, Daniela Horvátha a Petra Ryšku, ktorí pripravili všetky podmienky pre našich mladých hráčov. Nesmieme však zaspať na vavrínoch a tieto úspechy musia byť pre všetkých hráčov, trénerov, fanúšikov, rodičov a sponzorov záväzkom tvrdej a obetavej práce do budúcna.
Hodnotenie predchádzajúcich dvoch polrokov začnem u našich mužov. V druhom roku našej účasti v 2. lige trénera Stanislava Jarábka vystriedala vo februári 2010 trénerska dvojica Ľubomír Chudý a Jozef Brezovský. Príprava na jarnú časť súťažného ročníka 2009 – 2010 začala po zmenách vo vedení klubu (predsedu FK Štefana Matoviča po jeho dobrovoľnom odchode vystriedal Mgr. Daniel Horváth) a odchodoch 6 hráčov. Po jesennej časti z kádra odišli – Martin Babic, Marek Košút, Eduard Gajdoš (ukončenie hosťovanie FC Nitra), Peter Tomašovič (ukonč, hosť. Žiar n. H.), Ľuboš Švestka, Cyril Maron (obaja Rakúsko). Na druhej strane sa v priebehu januára a februára podarilo dotiahnuť príchody – Michal Majgot, hráč v dorasteneckom veku (hosťovanie SFM Senec), Michal Jakáb (hosťovanie Chtelnica), Emil Sliva (ukončenie hosťovania vo Veľkých Kostoľanoch), Pavol Mackovčín (hosťovanie FC Spartak), Maroš Boskovič (prestup FC Spartak), Lukáš Kadlíček (hosť. V. Kostoľany). Ešte v priebehu prípravy však pribudli dlhodobé zranenia (zlomeniny nohy) Martina Machoviča a Martina Kirinoviča, ktoré ich vyradili na celú jarnú časť. Do kádra mužov boli aj z tohto dôvodu preradení dvaja dorastenci – Patrik Troják a Marek Gažo. Ako som spomenul jarnú časť ročníka 2009/2010 sme skončili na 12. mieste s počtom bodov 40 a bilanciou 9 výhier, 13 remíz, 8 prehier so skóre 34:38.
V jesennej časti pokračovala trénerska dvojica Chudý – Brezovský, ktorým odišli – Tomáš Sedlák (Piešťany), Jaroslav Psota (Veľké Lovce), Peter Strečanský (hosť. Horná Krupá), Emil Sliva (prestup Dechtice), Lukáš Kadlíček (V. Kostoľany), Michal Majgot (SFM Senec), Michal Jakáb (Modranka). Títo hráči boli nahradení príchodmi – Adam Kolarovič, Patrik Troják, Patrik Chudý, Lukáš Janíček, Patrik Nemec, Silvester Grígel (z dorastu), Ľubomír Vyskoč (hosť. Piešťany), Dušan Vavrinec (prestup Madunice) a uzdravený Jozef Boháčik.
Nepresvedčivé výkony na jeseň 2010 a slabá strelecká potencia nás však posunula do tvrdého boja o záchranu, pričom zimujeme na predposlednom mieste so 14. bodmi. V októbri 2010 bola ukončená spolupráca s trénerom Ľubomírom Chudým a posledných 5 jesenných kôl viedla družstvo mužov dvojica Jozef Brezovský a Marek Juhász.
V tejto súvislosti musím konštatovať aj výrazný ústup z funkcionárskych pozícii a namiesto posilnenia a doplnenia členov výkonného výboru sa naše rady futbalových činovníkov viac zúžili. Veľkosť klubu a hráčske zázemie však vyžaduje aj v súvislosti a nadväznosti na mládežnícku základňu rozloženie zodpovednosti a práce na viacerých, ktorej výsledkom bude len a len spokojnosť všetkých, ktorí okolo futbalu v Jaslovských Bohuniciach pracovali, pracujú a budú pracovať.
Ďalšie hodnotenie budem pokračovať od najmladších kategórii. Naša prípravka, pod vedením Juraja Bachňáka sa stala víťazom súťaže prípraviek ObFZ Trnava finálovým zápasom : ŠK Blava – Suchá n./P. 2:0 . Rozhodujúce góly strelili Daniel Dvorák, Vladimír Hrabovský.
18 členný káder mladších žiakov v prvom roku v III. lige jarnej časti súťaže skončil pod vedením Mareka Juhásza na 7. mieste s 20 bodmi. Následne noví tréneri Rudolf Klenkovič a Tomáš Zachar pripravili družstvo na jesennú časť ročníka a išli do súťaže s cieľom, hrať o stred tabuľky. Káder sa ustálil tiež na počte 18, z čoho boli dvaja brankári a 16 hráčov. Ukázala sa veľká vôľa chlapcov a sila kolektívu, pretože potiahli šnúru ôsmych zápasov bez porážky a prehrali až v poslednom kole so Skalicou. Táto skvelá hra zaručila, že sa umiestnili na najlepšom mieste v rámci všetkých futbalových družstiev ŠK Blava Jaslovské Bohunice, a to na 5. mieste s 23 bodmi.
Starší žiaci tiež v druhom roku v III. lige pod vedením Stanislava Jarábka skončili jarnú časť na 4.mieste s 35 bodmi. Jesennú časť pokračovali v súťaži pod vedením Mareka Juhásza , keď síce klesli na 6.miesto s počtom bodov 19, ale potešiteľné je, že náš káder hoci je vekovo mladší oproti svojim súperom, hrá vyrovnané zápasy, a to dáva prísľub do ďalšieho ročníka, kde sa chcú chlapci pobiť o postup do 2. ligy žiakov.
Dorastenci sa po náročnej sezóne 2009/2010 dočkali zaslúženého ovocia. Po dvojročnom účinkovaní v 3. lige si vybojovali starší dorastenci pod vedením Ľuba Chudého postup do druhej dorasteneckej ligy. Spolu s nimi postúpil do tejto súťaže aj mladší dorast, ktorý obsadil v uplynulej sezóne pekné tretie miesto pod vedením Igora Gažoviča, ktorý pokračoval v jesennej časti so starším dorastom a v náročnej súťaži sa umiestnili na 13.mieste a mladší dorast na 15.mieste. K mladšiemu dorastu musím pripomenúť, že v tejto kategórii máme najväčšie problémy s kvalitou hráčskeho kádra a celkovo s fungovaním tohto družstva. Nie je to len otázka tréningového procesu, ale aj spomenutého funkcionárskeho problému pri zháňaní talentovaných hráčov a prístupu mladých futbalistov k určitým povinnostiam. Momentálne pôsobí pri mladšom doraste trénerska dvojica Jozef Zaťko a Jozef Kubiš.
Podmienky na tréningy v našom areáli a materiálne zabezpečenie boli na vysokej úrovni. Bola sprístupnená tréningová plocha, ktorá by potrebovala automatické zavlažovanie, ktoré je plánované najskôr v roku 2013. Trávnik s umelou trávou je na maximum využitý v zimnom období, na tréningový proces a pre mládežnícke družstvá i na prípravné zápasy. Piatkové tréningy využívajú na hlavnej hracej ploche hlavne tie družstvá, ktoré majú domáci majstrovský zápas. Na regeneráciu síl všetkých hráčov bola zabezpečená rekondícia so saunou, vírivými vaňami a masérom 5 x v týždni v areáli ŠK Blava a okrem toho sa využívali aj priestory kaštieľa v Jaslovských Bohuniciach. Okrem priestorov v areáli sme zabezpečili v zimnom období telocvičňu v ZŠ, v Ubytovni Jaslovské Bohunice a posilňovňu po dohode s obcou. Starší žiaci využívajú vďaka sponzorovi Ľubošovi Matovičovi halu v Hrnčiarovciach. Počty tréningových jednotiek sú odstupňované podľa veku. Prípravka 2x do týždňa, žiaci a ml. dorast 3x, st. dorast a muži 4 x.
Nedá sa naraz spomenúť všetko, však tí, čo okolo futbalu v Jaslovských Bohuniciach robia, vedia čo hovorím, ale určite chcem za minulý rok poďakovať všetkým, ktorí sa dobrovoľne, nezištne na úkor svojho voľného času a rodiny podieľali na chode futbalového klubu. Chcem poďakovať aj obci Jaslovské Bohunice za podporu, takisto aj sponzorom a neposlednom rade prezidentovi ŠK Blava Petrovi Ryškovi.

Mgr. Jozef Brezovský, tajomník FK ŠK Blava17