Vodácko–turistické zamyslenie

Ako pretancujeme vodáckym rokom 2016

(Vodácko–turistické zamyslenie)

 

 

Prezerám si kroniku a vidím, že rok 2015 sme nezačali, tak ako každoročne býva už zvykom, či pravidlom, a to výstupom na Klenovú.

Možno, je aj tak trochu pravdy na slovách, ktoré na mňa hľadia z prvých stránok vodácko-turistickej kroniky:

„To sme nedali, niežeby sme na to nemali, boli sme len chorí, ach až srdce bolí. Snehu bolo po kolená, mužská hruď je obnažená, Jožko drží trojzubec, tvár nám zdobí rumenec.“

Takto som okomentovala fotky zo Zimného výstupu na Klenovú, ktorého sa nik z klubu nezúčastnil. Inak býva to vždy super akcia. Stretávame sa tam s turistami z Dolného Lopašova a tiež i s inými spriaznenými dušami.

 

Tento rok sme to dali. Trojka vodákov – turistov: Majo, ja a Juraj sme cestou pribrali Ikadla a cesta lesom ubiehala ostošesť. Klasika – zastavenie sa u „Háčka“, identifikácia zvieracej stopy, Ivanove skratky, a čím sme kráčali vyššie, snehu ubúdalo a blata pribúdalo, výstup na Klenovú, zostup                  do obrovského „blatoviska“, na ktorom sa podpísali divé svine, stretnutie turistov pod poľovníckym posedom a radosť zo stretnutia s turistom – starostom Jožkom z Dolného Lopašova, diplomy, zvítanie sa s Rudkom – včelárom, tiež členom VTK , hra na gitare a iných netradičných nástrojoch, no proste atmosféra ako vyšitá. No boli aj bonusy, tance na blate s Ikadlom, Jurajom a Jožkom a nebol ani jediný pád, hoci občas to pekelne nebezpečne šmýkalo. No čestne priznávam, že sa nám ťažko opúšťalo toto pozitívnou energiou nabité miesto. Cestou späť sme sa mali zastaviť  v chtelnickej krčme na vychýrenú držkovú polievku. Padol však návrh, aby sa najprv urobila návšteva miestnej pálenice, čo sa stretlo s pochopením všetkých členov skupiny a tiež i majiteľa pálenice. Nakoniec prišlo aj na vyhlásenú „držkovú“ a tá bola tou kulinárskou bodkou krásneho turistického dňa.

Aj sme si od radosti zajasali, že taký krásny „dník“ sme mali.

 

 

V tanečnom rytme sme sa dopracovali aj  k novým tričkám klubu. Staré logo bolo treba nahradiť aktuálnym logom Vodácko-turistického klubu ŠK Blava 1928 Jaslovské Bohunice a tak sa aj stalo.

V rámci februárovej akcie: „Vodácko – turistická oslava 133. narodením vodno-lesných víl“ sme vymenili blatové pódium za tanečný parket, na ktorom sa tancovalo, súťažilo, robili sa plány, stanovili ciele a rozdávali tričká.

 

Opäť sa v čase vrátim do roku 2015 a vidím, že ďalšie stránky kroniky sa zapĺňajú, čo je dobre. Okrem tých tradičných akcií, ako je brigáda na „Deň Zeme“,  príprava programu a člnkovanie pri príležitosti MDD, člnkovanie  počas festivalu „V Bohunicách pri kaštieli“, splavy, turistika, pribudla nová akcia „Vodáci podávajú pádla deťom“ pre deti ZŠ s MŠ Jaslovské Bohunice, na ktorej sa mohli žiaci oboznámiť s plavidlom, s vodou a hlavne s tým, ako sa neutopiť!

 

Pamätáte sa ešte na názvy vodáckych akcií pri príležitosti MDD? Ak nie, pripomeniem. Aj niektorým členom VTK rámci februárovej súťaže robilo problém si spomenúť na všetky.

V roku 2011 zaujala „Súťaž o najkrajšieho bohunického vodníka“, v roku 2012 to boli „Piráti na Blave“, v roku 2013 sme stretli v „Ríši Pipi Dlhej Pančuchy“, v roku 2014 sme kráčali po „Ružami vystlanej vodácko-turistickej ceste a v roku 2015 sme slávili „Návrat pirátov.

V tomto roku pripravujeme rekvizity a malé darčeky na rozprávkové prekvapenie „Alica v krajine zázrakov alias Alenka v ríši divů“. Určite bude aj klasika – člnkovanie. Pravdepodobne sa očakáva  vodácka účasť aj na ďalšej akcii obce „Country fest Jaslovské Bohunice“.

Akcie pribúdajú, ale ľudí ubúda. Myslím tých, ktorí sú ochotní aktívne a dobrovoľne, robiť čosi na viac.

Je na mieste podotknúť, že to pre bohunické deti radi robíme a je to i vždy nová výzva, ako ich  zaujať, či prekvapiť.

Čo by sme však potrebovali? Možno dobrovoľníkov, možno nových priaznivcov vody, splavovania, ktorí by boli z obce a vedeli by si nájsť trochu času a pomôcť na týchto akciách.

Možno pomôže spolupráca klubu so školou a nájdeme nových vodákov alebo dobrovoľníkov v jej radoch. Nechceme však nikoho nútiť, snažíme sa iba takto pripomenúť, niekedy i predstaviť, či ponúknuť pádlo, pretože tak ako láska,  aj vodáctvo, či turistika sa rodia v srdci.

Fotogaléria

Autor: Alena Mlčoch Hromadová16