Hrebeňovka Považským Inovcom

´V zdravom tele – zdravý duch, v každom z nás je dobrodruh!´
Vodácky klub ŠKP Hlohovec spolu s vodáckym klubom ŠK Blava Jaslovské Bohunice zaradil do plánu svojich aktivít a činností v roku 2009 okrem akcií na vode i niečo pre ´suchozemcov´.
Začnem však pekne od začiatku. Hovorí sa, že prevencia je najlepší lekár a členovia vodáckeho klubu si to overili aj v praxi. Od začiatku roku 2009 využívali služby kaštieľa v Jaslovských Bohuniciach, kde mali k dispozícii plavecký bazén s vírivkou, saunu s ochladzovacím bazénom a môžem smelo povedať, že slovo chrípka bolo pre mnohých v tomto zimnom období veľká neznáma. Určite i relax v kruhu nových priateľov i objavené spoločné záujmy, napomohli zmierniť stres a pracovnú vyťaženosť počas celého týždňa.

Oživenie do týchto stretnutí priniesol turnaj v klasických šípkach, ktorý sa konal v klubovni VK Blava Jaslovské Bohunice v areáli kaštieľa dňa 19.3.2009.
Zúčastnili sa ho:
za ŠK Blava – Beáta a Štefan Matovičoví,
za ŠKP Hlohovec – Jiří Mlčoch a Alena Hromadová,
za ŠKP Piešťany – Dago Hrahorčík a Dano Oravec,
za OSK Malženice – Jozef Vrboský, Miloš Suchoň,
za domácich – Peter Pomfy a Jozef Petušík.
V konečnom hodnotení zvíťazili všetci zúčastnení, dobrá nálada a chuť pokračovať 2. ročníkom stanovenom na termín 19.3.2010. (priložiť ilustračné foto z turnaja v klasických šípkach 90229, 90227, 90223)

Ako sa zima prehupla do jari, začali členovia vodáckeho klubu s aktívnou prípravou na turistický pochod plánovaný na deň 16.5.2009. Väčšinou to bola individuálna príprava, každý v rámci svojich možností natrénoval nejaké tie kilometre v prebúdzajúcej sa lesnej prírode. Určite to bolo pre ´vodákov´ niečo nové, pre iných výzva, pre niektorých ´srdcovka´. Všetci však mali spoločný cieľ a to zdolať hrebeňovku Považským Inovcom z Mníchovej Lehoty do Novej Lehoty pri Bezovci dlhú cca 30 km. Účastníci pochodu:
Alena Hromadová, Jiří Mlčoch, Jozef Vrbovský, Mária Vrbovská, Ivan Kadlečík, Matúš Bokor, Ján Burian, Mária Burianová a Juraj Varchola vo vekovom rozpätí od 16 – 60 rokov vyrazili o 4.50 hod. zo stanice Leopoldov. Pred nimi bola cesta, cesta na vrchol Inovca, vopred naplánovanou trasou pohorím Považského Inovca po červenej značke – Mníchova Lehota (350m n/m), Inovec (1042 m n/m), Ostrý vrch (910 m n/m), sedlo pod Panskou javorinou (913 m n/m), Prieľačina (893 m n/m), Sedlo pod Skalinami (606 m n/m), Bezovec (742 m n/m), Nová Lehota-Bezovec (453 m n/m). Včasné ranné vstávanie, raňajky až na Chate pod Inovcom, následný výstup na Inovec, ktorý bol i prvou skúškou vytrvalosti a ani nad hlavami pribúdajúce oblaky nemohli zmariť ich odhodlanie. Inovec ich privítal zahalený v oblakoch, z ktorých dýchala vlhkosť, teplomer ukazoval o 9.00 hodine 8o C, po zápise do knihy na vrchole nasledovalo dokumentačné foto a smelo do ďalších kilometrov. Hrebeňový chodník, stúpajúci a vzápätí klesajúci, sa vinul ´strašidelným´ lesom zahalenom do sivo-čierneho hábitu. Cesta im rýchlo ubiehala, minuli Ostrý vrch nad Kálnicou a k obedu narazili pod Ostrým vrchom na Útulnú izbu (745m n/m), ktorá ich milo prekvapila svojou vľúdnosťou a vybavenosťou. Po spoločnom obede vyrazili smerom k sedlu pod Panskou Javorinou, ďalej k Prieľačine a potom už prudko klesajúc si to namierili do Sedla pod Skalinami. Les zaostal a chodník po obidvoch stranách lemovali lúky posiate pestrofarebným kvetenstvom. Pod zjazdovkou z Bezovca ich postrašil nezbedný dážď, zmyl im prach z topánok a vzápätí im mokré kvapky usušilo vysmiate slniečko. Svorne zamierili k Šport chate Bezovec, kde si pery zvlažili pivným mokom a dopriali oddych unaveným nohám. Všetci dostali účastnícky list z turistického pochodu, malú spomienku na pekne prežitý deň. Deň voňajúci, deň spievajúci, deň ovenčený obrovským dúhovým mostom, ktorý ich sprevádzal na ceste z Piešťan k domovu.
Nie je ľahké urobiť ten prvý krok, ale až keď ho urobíme, môžeme zistiť, čo je za rohom, za kopcom, za hranicou….. Skúste aj vy objaviť v sebe sú iskierku dobrodružnej povahy, veď naše dvere sú všetkým otvorené. Nie iba členom vodáckeho klubu, ale aj všetkým, ktorý majú odvahu nazrieť do komnaty s číslom 13 a objaviť v nej nové obzory svojho ja……

Alena Hromadová