Činnosť Vodácko – turistického klubu

4. jún 2011 patril nielen deťom z Jaslovských Bohuníc, ale aj deťom z blízkeho okolia. Vodácko-turistický klub sa rozhodol pritiahnuť deti k vode, tak trochu netradične. Okrem toho, že sa  spolu s rodičmi alebo s ´plavčíkom-vodníkom´ člnkovali na rybníku, mohli sa zúčastniť súťaže v kreslení vodníka. Prvé deti nesmelo prichádzali k výkresom a k farbičkám, ale onedlho nestíhali ´vodné víly´ ich majstrovské diela vešať na výstavné plátno. Pestrofarební vodníci boli po celý deň vystavení na obdiv okoloidúcich divákov a na záver dňa bolo urobené vyhodnotenie a víťazné práce neostali bez odmeny. Veríme, že i v ďalšom roku deti niečím zaujímavým prekvapíme.

11. – 12. jún 2011 bol pre vodácko-turistický klub veľmi významný a to z prozaického dôvodu, že to bol v tomto roku ich prvý splav. Rieka Morava ich vítala vrelým náručím a pripravila im veľa čarovných zákutí a samozrejme veľmi pohodové splavovanie. Vodáci podstúpili i krst v jej vodách, ktorý sa nezaobišiel bez dobre zinscenovanej ceremónie. Vodácky boh Neptún a vodná víla účastníkov splavu slávnostne prijali i do radov ´vodákov Moravy´ a na pamiatku dostal každý novo-starý vodák vodácke tričko.
14 km pádlovania prekrásnou divočinou prežili bez ujmy a na suchú zem vystúpili v Rohatci, odkiaľ pokračovali do rázovitej moravskej dedinky Plže u Petrova, kde okrem iného si prezreli vinné ´sklípky´ so sýtomodrými soklami s výrazným štítovým nadstavcom, ktoré môžete vidieť iba tu. Časť ´sklípkov´ je maľovaná typickými ornamentmi a stráž nad nimi držia obrovské lipy.
Na druhý deň sa vybrali vodáci-turisti do prírodného parku Strážnického Pomoravia, kde obdivovali dômyselne technicky prepracovaný Baťov kanál a čerešničkou na torte bola dračia loď, ktorú s aplauzom sprevádzali na jej plavbe kanálom.
Na záver môžeme hodnotiť, že partia bola úžasná, deň ako vymaľovaný a želáme si ešte viac takýchto vydarených akcií.

17. – 18. júna 2011 – sa konal festival ´V Bohunicách pri kaštieli´ a vodácko-turistický klub prispel k veľkolepej oslave lemovanej kultúrnymi podujatiami, hrami, súťažami ako sa ľudovo hovorí aj svojou ´kvapkou do vody´. Zabezpečil člnkovanie detí na rybníku a zároveň deťom a ich rodičom prezradil niečo zo svojej činnosti. Bolo zaujímavé sledovať na jednej strane záujem detí o člnkovanie a na druhej strane strach niektorých rodičov z vody. Taktiež i radosť v očiach detí z papierových lodičiek, ktoré si mohli pustiť do vody a rozpaky rodičov, keď veľmi dlho lovili v pamäti, ako takú lodičku poskladať. Môžeme skonštatovať, že hoci festival ponúkal veľa atrakcií pre deti, na rybníku členovia klubu ani chvíľu nezaháľali, čo je dobré znamenie a zároveň i výzva.
Nemusíme hľadať to, čo máme priamo pod nosom, príroda nás dokáže potešiť, zabaviť a ak sa k nej budeme správať ohľaduplne i odmeniť.
Vodácko-turistický klub je tu pre všetkých, ktorí chcú žiť v súlade s prírodou.

Alena Hromadová